מונחי משכנתא

כתב: אלברט אסקין.

ישנם סוגים רבים של הלוואות למטרות שונות החל מתקופה של מספר ימים ועד לשנים ארוכות. משכנתא היא סוג של הלוואה בהיקף כספי גדול, בסדר גודל של מאות אלפי שקלים ואולי אפילו מיליונים. משכנתא פירושה הוא שאתם ממשכנים את הנכס שתקנו באמצעות כספי ההלוואה. בתמורה למשכון הבית או הנכס שלכם, הבנק יעניק לכם הלוואה אשר בזכותה תוכלו לקנות את בית חלומותיכם. בשל סכום ההלוואה הגבוה, פורש הבנק את החזר ההלוואה למשך שנים רבות ובמקרה ותתקשו לעמוד בהחזר המשכנתא, באפשרות הבנק לקחת מכם את הבית ולהעביר אותו לבעלותו.

להלן מספר מושגים מעולם המשכנתא:

ריבית משכנתא – ישנם סוגים שונים של ריביות משכנתא עם הבדלים ביניהם: ריבית משתנה, ריבית צמודה, ריבית קבועה, ריבית דולרית ועוד. מומלץ להיוועץ במומחה על מנת לבחון את ריבית המשכנתא המתאימה ביותר עבורכם.

בנק למשכנתאות – מדובר בבנק המתמחה בתחום של משכנתאות וניתן אף לקבל בו משכנתא בתנאים עדיפים מאשר בבנק רגיל.

זכאות משכנתא – מתייחס לעניין הזכאות לבקשת משכנתא בדרך כלל של משרד הבינוי והשיכון וגם של הבנק.

ביטוח משכנתא – כדאי לברר איך לבטח את המשכנתא ובעלויות המשתלמות ביותר.

מחזור משכנתא – לעיתים כאשר ישנם התנאים הקיימים כדאי למחזר את המשכנתא וכך גם לחסוך בכסף רב.

החזר משכנתא – סוגי ההחזרים שלכם לבנק עבור המשכנתא אותה קבלתם ממנו. איך מחשבים החזרים? על פני איזו תקופה הם מתפרשים?

לוח שפיצר – פירעון הלוואה מחושב מראש כך שההחזר התקופתי יהיה אחיד בגובהו.

לפני שלוקחים משכנתא רצוי לבצע סקר שוק מקיף ולבדוק בכמה וכמה בנקים מהם תנאי המשכנתא אותם יעניקו לכם. כל בנק ותנאי הריבית השונים שלו, תקופות החזר וכו'.

הוצאות נלוות לרכישת דירה:

מס רכישה – עלות מס רכישה מתווספת לעלות הדירה ומחושב ספציפית על פי מצבו של רוכש הדירה, כלומר, אם זוהי דירתו היחידה או שיש ברשותו נכסים נוספים.

היטל השבחה – במידה וניתן להרחיב את הדירה שנקנתה ותוך כדי כך לעלות את הערך שלה בשוק. היטל השבחה משולם לעירייה של מקום היישוב בו נמצאת הדירה והבדיקה באם נדרש תשלום היטל השבחה גם הוא נעשה על ידי העירייה.

דמי הסכמה – כאשר אתם רוכשים נכס עליכם לשלם למנהל מקרקעי ישראל דמי הסכמה עבור חכירת הנכס. בדרך כלל מדובר על חמישים שנה.

מס מכירה ומס שבח – מס מכירה בוטל לפני מספר שנים. מס שבח משולם על ידי מוכר הדירה כאשר ניתן לקבל פטור במקרים רבים ובמידה ולא נמכרה דירה אחרת בשנים האחרונות.

שכר טרחה לעורך דין – באם נעזרתם בשירותיו של עורך דין, תשלמו לו גם בשל הטיפול המשפטי, טיפול בטפסים השונים, טיפול בעריכת חוזים ועוד סעיפים.

לסיכום, ניתן לתמצת את עניין המשכנתא בכך שמדובר לרוב בהלוואה גדולה מאוד, הניתנת ברוב המקרים לטווח ארוך ואשר בעבורה דורש הבנק להעמיד בטחונות. משכנתא כמו כל הלוואה אחרת, מתומחרת בריבית מסוימת וישנם מגוון רחב של מסלולי משכנתא מה שדורש השוואת מחירים וחקירה מאומצת בנידון.

בברכה,

אלברט אסקין.

פורסם בקטגוריה אלברט אסקין, מונחים. אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.